Home Blog Page 547

SUF XHELILI

0

(Postohet ne 155 vjetorin e lindjes)
Lindi në vitin 1862. Hija e Elez Isufit kishte errësuar në një farë mase namin e Suf Xhelilit. Suf Xhelili u shqua si luftëtar e udhëheqës madh popullor. Kishte pamje të hijshme të një luftëtari atlet. Ishte i pajisur me vetitë më të mira të një njeriu model: trim,besnik,fjalëpak, gojëmbël, bujar, i respektueshëm, i durueshëm deri në vdekje,por dhe shpërthyes i papërmbajtur. Suf Xhelili mori pjesë në kryengritjet kundërosmane të viteve 1909-1912 dhe në të gjitha kryengritjet kundërserbe 1912-1921. Ai dha një kontribut të pamohueshëm, përkrah xhaxhait të tij,Elez Isufit,për demokratizimin e vendit. Mori pjesë gjallërisht në triumfin dhe mbrojtjen e Revolucionit të Qershorit 1924, ku dhe ra heroikisht, më 17dhjetor të atij viti.

/Moisi Murra

Fillimi i Fundit

0

Projekti serbo-maqedonas dhe lufta e pashpallur kundër shqiptarëve ka vënë nën shtetrrethim vendbanimet shqipetare në Iliridë. Pasiviteti i shtetit shqiptar dhe i shtetit të Kosovës po vë në pikëpyetje durimin e shqiptarëve autoktonë në ato hapësira të Gadishullit Yllirik . Projekti serb i vitit 1944-45 dhe vazhdimësia e tij e vitit 1990-2001 po vëhet ngadalë në praktikë në mënyrë të heshtur. Prapaskenat serbo-maqedonase dhe ndikimi i Rusisë në Ballkan po realizojnë projektet ugurzeza për zhbërjen e kufijve në gadishull. Pasiviteti i BE-së për të ndaluar një gjakderdhje të re në gadishull si duket po refletohet haptazi këtyre ditëve në shtetin monstruoz sllavomaqedonas. Ringjallja e formacioneve paramilitare serbo- maqedonase, të ashtuquajturit “Luajt” dhe nxjerrja e njësiteve të blinduara nga garnizonet ushtarake s’është gjë tjetër, veçese një realizim ugurzi i projekteve serbo- maqedonase, të atyre greke dhe bullgare. Kryeneqësia e presidendit monstrum Ivanov është një tregues i qartë se kush qëndron prapa tij, pra vetëshkatërrimimi i RJM është mirë i planifikuar në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Serbisë dhe të RJM për krijimin e një panfederate serbo-maqedone dhe ndarjen e Maqedonisë sipas favorit sllav .Qëllimi i tyre është që përmes të tregimit të dhëmbëve të fortë ta spastrojnë etnikiisht pjesën më të madhe të rajonit të Shkupit dhe Kumanovës, të banuara kryesisht me shqiptarë autoktonë për t’i siguruar Serbise dalje në Portin e Selanikut, pa u penguar nga Shqiptarët dhe që shqiptarët e Prilepit, të Manastirit dhe të Rekës të shtrydhen për bri Sharrit dhe Korabit, duke i vënë shqiptarët në pozicionin “Mat” , si në lojën e shahut. Për këtë duhet fajësuar faktorin politik shqiptar në RJM, sepse pasiviteti i tyre dhe mosveprimi sipas parimeve të Marrëveshjes Korrnise të Ohrit ka kthyer popullin shqiptar para aktit të kryer. Prandaj është momenti i fundit dhe të themi tiktaku i orës po numëron prapshtp, që na tregon se duhet të reagojmë si komb në tërë Ballkanin, se përndryshe do të zhbëhemi dhe do të përballemi me më të keqen dhe pasojat askush s’mund t’i parashikojë.

/Hamdi Ndrecaj

Mundësia e zgjidhjes

0

/Bujar Kapexhiu

Një uragan talentesh në një qytet të heshtur.

0

Në Pallatin e Kulturës në Kamëz dje u zhvillua një aktivitet poetiko-artistik me të rinj e të reja, në Biblotekën e këtij qyteti. Të gjithë jemi në dijeni që është një pallat kulture gjigand, një biblotekë po aq gjigande, por ai fle prej vitesh, është një dhimbje e madhe dhe e stërmadhe ,por veç kësaj ka rini që janë vertetë të talentuar në fushën e poezisë, prozës, esessë , tregimit të shkurtër, si dhe këngës. Ky fillim pranvere më ngjalli një emocion herë-herë deri në përlotje, ishin emocione të gëzueshme dhe njëkohësisht të dhimbshme . Emocione të gëzueshme se ndoqa nga afër talente vertetë me peshë artistiko-poetike, që me një dashuri të sinqertë dhe të zjarrtë recitonin krijimet e tyre dhe interpretonin krijime te huazuar nga autor shqiptar dhe të huaj. Nga ana tjetër ndjeva trishtim se, ato “flenë” pa i dëgjuar dhe pa i mbështetur ky instucion. Unë mund ti konsideroj një trëndafil që sapo ka nisur të nxjerr gonxhe magjike të kuqe dhe po nuk u vadit ajo mund të thahet. Atëherë le të “vaditën” këta të rinj . Bibloteka ishte e mbushur pothuajse plot, dhe këta të rinj e kishin dashurinë e tyre të madhe për librin. Rugova Treshnjeva, një vajzë e talentuar me një vullnet marramendës më tregoi dje se të gjitha shpenzimet i kishte nxjerr nga xhepi për keto përgaditje. Sinqerisht më erdhi keq për këtë por edhe u ndjeva mirë , e para se duhet të ishte mbeshtetur nga bashkia që në aktivitetet në vijim duhet të vërë dorë mbi këtë rini . Më erdhi mirë dhe kam pasur gjithmon besim se kjo vajzë punon fort dhe shpirtërisht për artin e poezisë , dhe artin në përgjithësi për të rinjtë. Morën pjesë 14 të rinj në interpretim me krijime të ndryshme , ku u ndanë edhe tre çmime që sipas Jurisë përzgjedhur nga Koordinatorja dhe përgjegjësja e biblotekës, Rugova Treshnjeva , në Juri ishte:
1- Eltona Lakuriqi
2- Hamdi Skeja
3-Denisa Canameti
Ku me seriozitetin u shpëndanë çmimet:
1-Dritan Thomaraj
2-Klaudia Treshnjeva
3-Indrina Mamica. Në mesin tonë ishte edhe një vajzë shumë e qeshur dhe me shumë talent ne muzikë dhe na emocionoi me notat qe hodhi në kitare. Rini, ju ndryshoni botën , bota është e juaja. Bota ka emrin tuaj. Ju uroj suksese dhe uroj shpirterisht të kemi sa më shumë aktivitete për letërsinë me penat tuaja.

/Hamdi Skeja

Zbardhet ngjarja e rende ne Maqellare. I vellai i viktimes i pafajshem!

0

Policia e Dibres ka qartesuar plotesisht ngjarjen e rende qe ka ndodhur ne Njesine Administrative te Maqellares pasditen e dites se marte te javes se kaluar,ku nje djale 7-vjecar humbi tragjikisht jeten.

Nga veprimet e para hetimore,si dhe nga deklarimet e marra nga familjaret,dyshohet se femija 7-vjecar ka humbur jeten pasi rreth ores 18:30 te dates 21:03:2017 ,ne oborrin e shtepise se tij,i mituri ka qene duke luajtur dhe ecur me shpejtesi me nje mjet Ski-Bord,(motor me dy rrota me bateri qe luajne femijet).

Gjate levizjes femija me inicialet E.Xh ka humbur ekuilibrin dhe eshte perplasur ne fillim me murin rrethues ku ka marre demtime ne fytyre e ne koke dhe me pas si pasoje e humbjes se ekuilibrit nga perplasja me murin dyshohet se eshte perplasur me gomen e pasme te automjetit  ne pronesi te te atit,mjet i cili sipas deklarimeve te familjareve ka qene i parkuar ne oborr.

Ne lidhje me kete ngjarje esht sekuestruar mjeti Ski-Bord dhe jane kryer veprime te tjera hetimore dhe proceduriale ne lidhje me dyshimet nese ishte perplasur apo jo me gomen e pasme te automjetit. Nga veprimet hetimore dyshohet se automjeti ka qene i parkuar ne oborr dhe jo ne levizje,sic u deklarua ne informacionin paraprak. Ne deklarimet e familjareve thuhet se mjeti eshte vene ne levizje vetem pas ngjarjes per te derguar ne spital femijen e demtuar. Mbeten per tu ekzaminuar pamjet filmike te kamerave te sigurise se baneses per nje hetim me objektiv.

Prangoset 30-vjecari nga Bulqiza pasi goditi punonjesin e policise

0

Dorja Plloci,30 vjec,banues ne Bulqize,eshte prangosur nga Specialistet per Krimet ne Komisariatin e Policise Shiijak.

30-vjecari ka kundershtuar dhe ka goditur per shkak te detyres punonjesin e policise se rendit publik ne Maminas.

Ai akuzohet per veprat penale “Goditje per shkak te detyres” dhe “Mosbindja ndaj urdherit te punonjesit te policise.

NUREDIN XHEMALÇE-NJË PERSONALITET I FUQISHËM ERUDIT, POR I MOHUAR PADREJTËSISHT

0

Nuredin Xhemalce lindi në qytetit famëmadh të Dibës së Epër(Dibrës së Madhe),më 1864.Pati si mësues të shkrimit dhe leximit në shqip rilindasin e shquar Said Najdeni.Mësimet e para i mori në vendlindje,të lartat për drejtësi në Stamboll.Sherbeu si prokuror në Korçë e Berat dhe në 1897 dhe në Dramë të Maqedonisë.Mbrojti fuqishëm shqiptarët dhe çeshtjen shqiptare,sa herë që përballeshin me strukturat e Turqisë Osmane.
Njihte mirë gjuhën turke dhe frënge.
Pati përgatitur një fjalor shqip-turqisht,një kodëtë së drejtë në gjuhën shqipe dhe një histori të lashtë të kombit shqiptarë.Të gjitha këta ,për fat tëkeq,humbën a u zhdukën, pa parë dritën e botimit.
U njoh e bashkëpunoi me shumë personalitete të qenies sonë kombëtare si me : Said Najdenin, Sotir Kolea,Dr.Ibrahim Temo,Dervish Hima,Hysen Ballanca etj.
Nuredin Xhemalçe u vlerësua nga bashkëkohësit,por jo nga gjeneratat pasardhëse. Sotir Kolea ka shkruar për Nuredin Xhemalçen : “ … qe një shokë i çmuar për gjithë shqiptarët…shtëpia e tij(në Dramë të Maqedonisë-MM) qe bërë qendër, ku mblidheshim dhe rrihnim çeshtje që kishin të bëjnë me kombin shqiptarë “.
Ndërroi jetë në vitin 1938.

/Moisi Murra

Jufkat, tradita dhe biznesi i grave dibrane

0

Ne “Historine shqiptare”, të gazetares Alma Çupi, vjen tradita e trashëguar në breza e gatimit të jufkave. Por sot jufkat e Dibrës kapërcejnë pragun e shtëpise për t’u tregtuar kudo falë punishteve të hapura nga gratë dibrane.

Fshati i harruar i Bulqizës nga shteti, banorët: Bojkotojmë zgjedhjet

0

Kambanat e alarmit të braktisjes dhe harresës bien prej më tepër se dy dekadash në fshatin Shtushaj, rreth 20 km larg qytetit të Bulqizës. Ky fshat është nën administrimin e njësisë Shupenzë, dikur një komunë. Prej vitesh gjithçka në këtë zonë flet për braktisjen. Dikur një fshat i vogël me 80 familje, sot ka mbetur thuajse i shkretë, me vetëm 20 të tilla. Braktisjen e dëshmojnë edhe rrënojat e shtëpive të lëna të vetmuara nga banorët, të cilët kanë zgjedhur të migrojnë kryesisht në periferitë e Durrësit dhe Tiranës, më afër drejtuesve të shtetit, duke shpresuar për më shumë vëmendje nga shteti e më shumë mundësi mbijetese. Të tjerë, kanë kaluar kufijtë e vendin, në kërkim të një jete më të mirë në emigracion.

Të moshuarit e vetmuar nuk janë të paktë. Të gjithë banorët vuajnë nga një plagë e madhe, ajo e varfërisë së tejskajshme, në një fshat ku të vetmet të ardhura janë ato të gjeneruara nga blegtoria dhe prerja e tregtimi i druve të zjarrit, kjo e fundit e ndaluar përmes moratoriumit të pyjeve. Banorët e këtushëm njihen si prodhues të rakisë së kumbullës, ndërsa vreshtat janë drejt tharjes pasi nuk ka ujë mjaftueshëm. Nëse i pyet se çfarë i shqetëson theksi vihet në vetëm një fjali: harresa nga shteti. Kryetari i fshatit Shtushaj, Zeqir Dumani, një nga banorët e vjetër rrëfen për ‘News24’ se ky është edhe shkaku i braktisjes së fshatit. Banorët e mbetur mbijetojnë në këtë zonë në kushte skandaloze, pa ujë të pijshëm dhe qendër shëndetësore. Edhe pse është një zonë me burime të shumta ujore, banorët vuajnë mungesën e ujit të pijshëm, një paradoks që e vuajnë prej dekadash. Të harruar nga shteti, kanë gjetur vetë zgjidhje provizore duke vendosur tuba, e duke konsumuar ujë të pakontrolluar e pa asnjë lloj filtrimi.

Rruga me një gjatësi 5 km, e cila lidh 6 fshatra me aksin nacional Peshkopi-Tiranë kurrë nuk është asfaltuar. Banorët thonë se për të përshkuar me automjet këtë rrugë duhen rreth 2 orë, për shkak të gropave të shumta. Qendra shëndetësore e ndërtuar në periudhën e komunizmit brenda fshatit Shtushaj u mbyll vitet e fundit. E vetmja mundësi për marrjen e shërbimit mjekësor është qendra në njësinë administrative Shupenzë. Sipas banorëve, në raste emergjence rrezikohet përkeqësim i situatës për shkak të tronditjes, si pasojë e gjendjes së amortizuar të rrugës, por edhe distancës me qendrën shëndetësore apo spitalin e Bulqizës.

E megjithatë, premtimet për zgjidhjen e të gjithë problemeve të tyre kanë qenë të shumta. Të vetmet vizita që banorët nuk i harrojnë kurrë janë ato që kryhen nga subjekte të ndryshme politike një muaj para zgjedhjeve, parlamentare apo lokale, pas kësaj heshtje për disa vite të tjera, e sërish premtime. Kjo është ajo që ka ndodhur për rreth 26 vite në këtë fshat verior. Mes zhgënjimit disa vjeçar, banorët janë të vendosur të mos marrin pjesë në zgjedhjet e këtij qershori. Ata akuzojnë politikën për përpjekje të vazhdueshme për blerjen e votës, ndërsa apelojnë shtetin të mos i detyrojë të emigrojnë. Ata pak te rinj te cilët nuk kanë mundur të emigrojnë, enden në rrugët e fshatit. Në një zonë ku ende zbatohen zakonet e vjetra vajzat fejohen sapo përfundojnë klasën e 9-të. Banorët rrëfejnë se nëse ky fshat do te kishte, rruge, ujë te pijshëm dhe për vaditje, ata do te riktheheshin ne vendlindje, aty ku ajri është i pastër e ushqimet janë bio.

/Balkanweb

Konspiracion dhe lobim

0
Beteja diplomatike mes qeverisë dhe opozitës.
Vizita e Lulzim Bashës dhe Ditmir Bushatit në SHBA është vetëm shpërfaqja e një lufte politike për të siguruar mbështetje në Uashington, ndërsa palët “përleshen” çdo ditë me deklarata dhe akuza për konspiracion e lidhje të dyshimta.

/Bujar Kapexhiu
Loading...